Вести

Менаџерка Града Панчева Маја Витман учесница Трећег Евроазијског форума жена лидера у Санкт Петерсбургу

Менаџерка Града Панчева Маја Витман, као једна од говорница, онлине је представљала Србију на конференцији Трећег Евроазијског форума жена лидера у Санкт Петерсбургу.

“На позив председнице Савета Федерације Валентине Матвијенко и једине жене губернаторке Наталије Комарове, позив је добила наша уважена колегиница из Београда, Драгиња Влк, одборница у Скупштини Града Београда. Велики допринос дала је директним учешћем на форуму у Русији. Желим да напоменем да је Драгиња, у свом говору, посебну пажњу усмерила на унапређење положаја жена у последњих 10 година у Србији, те визији и напретку политике коју спроводи председник Србије Александар Вучић. На овом уваженом скупу учествовале су успешне жене из више од 100 земаља из целог света”, каже Витман о Трећем Евроазијском форуму жена лидера.

Србија је, данас, модерна, уважена земља, са јасним путем ка спровођењу промена. Витман истиче да је од великог значаја чињеница да Србија има лидера какав је председник Александар Вучић. Он је, додаје, препознао и подржао одговорност и потенцијал које жене носе и храбро се одважио да их подржи.

“Оснаживање жена, омогућавање спровођења њене креативности, способности и самосталности, стварање могућности да буде економски независна, подржано је путем низа пројеката, како у Републици Србији, тако и на нивоу наше локалне самоураве, подстицајима везаним за женско предузетништво. Република Србија, од почетка пандемије, успела је да се успешно избори са економским и здравственим изазовима и да спроведе снажне мере подршке привреди и становништву. Влада Републике Србије усвојила је три свеобухватна пакета економских мера подршке грађанима и привреди, чија је укупна вредност око 8 милијарди евра, односно око 17 одсто БДП”, наглашава Витман. 

Захваљујући програму подршке привреди и становништву, чији је циљ био очување радних места, привредне активности и животног стандарда становништва, економска активност забележила је снажан опоравак у другој половини прошле године, који је настављен и у 2021. години.

“Вакцинација становништва додатно помаже отварању домаће привреде и јачању привредног опоравка. Једна смо од првих држава на свету, која је обезбедила вакцине и започела процес вакцинације. Наши грашани имају на располагању четири различите вакцине. Изграђене су и нове болнице за лечење Цовид пацијената. Такође, у Србији је почело пуњење вакцина Спутник В и изградња фабрике вакцина Синофарм”, каже Витман.

Она истиче да је улога жена, у свим овим процесима, од великог значаја. Жене у Републици Србије последњих година све су заступљеније на важним државним, политичким и привредним функцијама и у областима које су раније, традиционално, заузимали углавном мушкарци.

“У Србији је, крајем октобра 2020. године, изабрана нова влада, са женом на њеном челу, госпођом Аном Брнабић. Од 23 министарства, десет воде жене. Гувернер Народне банке Србије је такође жена. То је највећи број жена на високим државничким функцијама од увођења вишестраначја у Србији. Жене су заступљене и на многим другим значајним местима – од вођења локалних самоуправа, преко управљања јавно-комуналним предузећима и установама, факултетима, где имају право и могућност предлагања, али и одлучивања”, наглашава Витман.

Политичка сцена Републике Србије значајно се променила доласком Српске напредне странке на власт. СНС, у свом политичком програму, као веома важну ставку има родну равноправност.

“Захваљујући Српској напредној странци, укинута је минимализација жена која је постојала до 2012. године. Не само да се повећао број жена на високим државним и јавним функцијама, него је и законом регулисано да, на републичким и локалним изборним листама, мора да буде 40 одсто жена, што је значајно више него што је то икада раније био случај. Ми, жене, поносне смо због свих тих промена. Највећу захвалност дугујемо председнику Републике Србије и председнику Српске напредне странке господину Александру Вучићу. Његова одлучна политика је довело до чињенице да је Србија постала модерна земља, која се убрзано развија на свим пољима и у којој су жене препознате као важна карика и стуб развоја целог друштва”, каже Витман.

Значај и важност жена у доношењу одлука огледа се и на терену: у свакој од осам локалних самоуправа на територији Јужног Баната сваки трећи одборник је – одборница!

Од 8 локалних самоуправа на челу чак четири су жене. На челу Јужнобанатског управног округа такође је жена.

“У Јужном Банату имамо 50 одсто жена на руководећим местима. У локалним парламентима имамо 41 одсто одборница, односно, од укупно 289 одборника, чак 188 су жене. Нашле смо своје место, а наше мишљење, рад и одговорност се уважавају. Привреда Јужног Баната је бројна и разноврсна са више од 3.000 предузећа и више од 10.000 породичних фирми – предузетника, међу којима је све више жена. Једна од карактеристика привреде Јужног Баната је константно остваривање суфицита у спољнотрговинској размени, који се креће и до петине укупног спољнотрговинског промета”, каже Витман.

Само годину дана пре пандемије, у Јужни Банат дошао је велики број инвеститора и изграђене су нове фабрике. У Панчеву су своје фабрике отвориле немачке компаније ЗФ и Бросе, лидери у изради ауто делова аутомобилске индустрије у свету. Све општине и градови у Јужном Банату припремају нове пословно – индустријске зоне, за нове инвеститоре.

“Поносни смо што је лидер у производњи нафтних деривата, Газпром, прошле године у Панчеву отворио ново постројење “Дубока прерада” и потпуно реконструисао постојећу рафинерију нафте, чиме је значајно унапредио квалитет животне средине. Тиме смо постали водећи снабдевач региона нафтним дериватима. Газпром наставља са улагањима у Панчеву, гради термоелектрану, топлану на гас. Захваљујући добрим односима Србије и Руске федерације, у потпуности смо у Панчеву модернизовали систем јавног осветљења новом ЛЕД технологијом, кроз партнерство са компанијом из Москве Боос лигхтинг гроуп”, каже Витман.

У периоду од пет година значајно се повећао проценат запослености, значајно се улагало у секторе здравства, образовања, социјалне заштите, културе, пољопривреде, спорта, инфраструктуре…

“Међу приоритетима политике председника Александра Вучића је да сви грађани, после више деценија, добију модерне путеве, инфраструктурно опремљене градове и општине. Улаже се у заштиту животне средине. Стопа раста бруто домаћег производа до краја године износиће 7.5 одсто. То ће дати значајну основу за повећања плата и пензија и омогућиће да наша деца имају боље услове за одрастање. Жене у Србији су веома поносне на свој статус. С обзиром да смо мала земља, а имамо висок проценат високообразованих жена, подршком стабилне политике, новим генерацијама жена омогућено је да наставе даље да се развијају и унапређују”, закључује Витман.