Вести

Србија отворила поглавља 23 и 24

 

Председник Владе Србије Александар Вучић поручио је да је данас леп и изузетно значајан дан за Србију и њене грађане.

Вучић је на конференцији за новинаре после Треће међувладине конференције Србије и ЕУ, на којој су отворена поглавља 23 и 24, изразио дубоку захвалност Мирославу Лајчаку, Јоханесу Хану и другим "европским пријатељима", међу којима је посебно истакао шефа мађарске дипломатије Петера Сијарта, који су подржали пут Србије у ЕУ.

"Кад ме је мој пријатељ Борис Џонсон питао данас да ли је то нешто значајно за Србију, нисам оклевао да кажем да је ово изузетно велики и важан дан за Србију, јер показује да је то наш стратешки пут и добар пут, који показује наше преузимање обавеза и нашу посвећеност испуњавању свих задатака пред нама", рекао је Вучић.

Истакао је да је Србија свесна да ће имати тешкоће са којима ће бити суочена, као и препреке, поготово у примени та два важна поглавља, али и да је одлучна да испуни очекивања и да покаже резултате.

"Ми желимо овакав тип друштва и то је најважнији разлог због којег остајемо чврсто на путу ка ЕУ", поручио је премијер Србије и додао да све то има директну везу са побољшањем животног стандарда наших људи, што значи да ће владавина права и постављање правих закона представљати велики подстицај за страна улагања, што једино може да гарантује бољи стандард грађана и већи привредни раст.

Он је додао да се радује сарадњи са ЕУ, са Ханом и свим колегама, да ћемо бити посвећени том процесу, иако знамо да није једноставан пут, те да постоје политичке препреке које ће се наћи пред нама.

"Свакако да с наше стране треба учинити много тога, да треба да будемо спремни и на критику, јер и то показује да смо и даље на путу ЕУ и да је потребна дискусија и размена ставова, која је увек добра", навео је Вучић.

Грађанима Србије захвалио је и поручио да верује да ће и српски језик бити један од прихваћених европских језика.

Изразивши уверење и наду да ћемо заједничким снагама и великим радом, којег се нисмо плашили ни до сада, постићи још веће резултате и бржи привредни раст, премијер је навео да смо од сиромашне земље, која је пре две године била на рубу банкротства, стигли до једне од земаља са највећом стопом привредног раста у Европи.

Има, међутим, и многих примедаба, додао је, о којима не жели да ћути.

"Знамо да имамо много недостатака, да морамо много тога да исправимо и да променимо код себе, али се не плашимо тешког рада и уверавамо вас да ћемо свој посао у доброј мери завршити. При томе чувајући регионалну стабилност, не позивајући се увек на реципроцитет, већ ћемо дати све од себе да испуњавамо стандарде и услове да представници мањина буду задовољни", поручио је Вучић.

"Даћемо све од себе да направимо од Србије демократску земљу на понос свих грађана и у томе очекујемо истинску помоћ ЕУ", додао је премијер, закључивши да је ово један од дана кад смо поносни као Срби и грађани Србије у Бриселу, те да смо "посебно поносни кад су представници свих земаља аплаудирали честитајући Србији на отварању поглавља".

Вучић је изјавио да је Европска унија стратешки пут Србије и да грађани Србије знају да је то једини пут ка стабилности и економском напретку.

"Иако су грађани Србије увек расположени да критикују свакога и све, то је наш балкански менталитет, негде дубоко, с времена на време, људи знају да смо обезбедили стабилност и привредни раст уз помоћ и асистенцију ЕУ, без које је то немогуће", рекао је Вучић на конференцији за новинаре у Бриселу.

Вучић је рекао и да очекује да ће се ускоро састати са косовским премијером и председником Исом Мустафом и Хашимом Тачијем и истакао да обе стране морају да раде заједно у интересу и Срба и Албанаца.

Упитан да ли је у разговорима са високим америчким и европским званичницима дошао до сазнања да ће запад дати подстрек властима у Приштини да ураде свој део задатка по питању Бриселског споразума и формирања ЗСО, рекао да ни Београд није урадио све што се очекује, те да ће наставити разговоре са Приштином, што је веома важно за Србију.

 

 

Потребно посветити више пажње хрватско-српској сарадњи

 

Премијер Србије Александар Вучић поручио је Хрватској да би волео да представници те државе посвете већу пажњу сарадњи две земље, те нагласио да је на међувладиној конференцији изјаснио неслагање са ставом Хрватске у вези закона о универзалној јурисдикцији.

"Нећу да се мешам у унутаршње ствари Хрватске. Нећу да стичем политичке поене тиме што ћу жестоко да одговарам хрватским комшијама", истакао је Вучић.

Он је рекао да би волео да се више пажње посвећује хрватско-српској сарадњи:

"Ми већ предузимамо мере за подршку припадницима хрватске мањине, у складу са Декларацијом коју сам потписао недавно са председницом Хрватске Колиндом Грабар-Китаровић", рекао је српски премијер.

Вучић је подсетио да Хрватска има веома сличан закон као и Србија, али са лошијом одредбом која се тиче могућности поновног преиспитивања одлуке судова, ако Хрватска није задовољна пресудом.

Такође је навео да неке земље попут Немачке, Шпаније или Белгије имају истоветне законе као Србија.

"Управо захваљујући том закону ми смо процесуирали 14 злочинца који су учетсвовали у извођењу злочина у Сребреници", поручио је он.

Вучић је казао да Србија нема проблем да спорна питања решава у билатералним односима, и да верује да ће две земље имати довољно снаге да превазиђу проблеме. Истовремено је поручио да је за Србију болно и тешко да неки од људи које су наши правосудни органи пустили на слободу нису на издржавању казни, иако су вишеструки починиоци злочина над Србима.

"Чинимо уступке зарад добрих регионалних односа и сарадње", додао је он.

Након конференције за новинаре Вучић је одговарајући на питања представника медија рекао и да је важно да покушавамо да се договарамо са Хрватском и да сами решавамо несугласице, а не да и они и ми очекујемо и тражимо помоћ великих сила.

Одговарајући на питање о хрватским условима он је приметио да је и комесар Јоханес Хан поменуо да "то није део акција", те да има још земаља које поседују сличне норме, попут Немачке, Белгије, Италије и Шпаније.

"Нисам данас хтео да говорим о случају Марић и другим, јер желимо да гледамо у будућност, а не у прошлост", рекао је Вучић, додајући да је и то разлог зашто понекад не разуме неке примедбе.

Важно је да радимо на будућности, билатерално, да покушавамо да се договарамо.

"То је важније него да ми увек морамо да очекујемо и тражимо подршку канцеларке Меркел, Американаца, Француза или да они траже њихову подршку. Боље је да те ствари сами решавамо", закључио је Вучић.

 

Тежак посао пред нама, отвараћемо још више поглавља

Премијер Србије Александар Вучић рекао је да је отварање поглавља 23 и 24 добра вест за Европу и Србију. Истиче да је захвалан чланицама ЕУ на подршци, а посебно мађарском министру спољних послова Петеру Сијарту, који је за Србију данас имао само речи хвале.

Александар Вучић је истакао да је Међувладина конференција у Бриселу протекла добро и свечано.

"Представник Хрватске је имао изјаву коју је прочитао и изнео одређена неслагања и ја сам му одговорио. Све је протекло у најбољем реду. Захвалан сам посебно мађарском министру спољних послова Петеру Сијарту и дугујемо захвалност читавој мађарској влади. Сијарто је дивно говорио о Србији данас, имао је само речи хвале", каже премијер. 

Сијарто је истакао, објашњава премијер, да је мађарска мањина у Србији највећа.

"Сијарто је рекао да смо у протекле две године много тога заједнички направили, да се Мађари осећају као грађани Србије, да немају страхове и ту врсту проблема што су припадници мањинског народа", каже Вучић.

Додаје да је захвалан и канцеларки Ангели Меркел и Немачкој, али и свим осталим земљама за велику подршку.

"Тешко да бисмо били данас овако почаствовани да није било њиховог ангажмана", истиче Вучић.

Додаје да је отварање поглавља 23 и 24 добра вест за Европу и Србију.

"Али морамо да идемо још брже, снажније да радимо. Истакао сам да Србија нема тако мали суфицит у буџету и ми спадамо у мали број земаља које имају добро стање у фискалу и имамо највећи раст у региону. То треба да задржимо наредних неколико година", истиче Вучић.

Додаје да нам је важан европски пут да бисмо то задржали.

"Само та синергија добре политике, добрих економских мера и тешких економских реформи кроз које смо добрим делом прошли могу да донесу најбољи резултат за људе у Србији. Морамо да наставимо тежак рад са ММФ-ом, Светском банком и онда Србија нема бојазни за будућност. Мислим да ћемо бити успешна земља и да ћемо релативно брзо пристизати оне чланице ЕУ које су данас испред нас и по економском богатству и по животном стандарду и многим другим питањима", каже Вучић.

Додаје и да Србија жели добре односе са Хрватском.

Истиче да сада морамо много тога да мењамо што се тиче владавине права, права мањина, правосуђа.

"Морамо да имамо ефикасан и правни и правосудни систем. Морамо да имамо самостално тужилаштво и независно правосуђе, владавину права у свим областима, од поштовања слободе изражавања, медијских слобода. Тежак посао је пред нама и морамо убрзано да радимо и отвараћемо сада још више поглавља", објашњава премијер.

Говорећи о састанку са америчким државним секретаром Џоном Керијем, премијер Србије каже да се у разговору брзо прешло преко важних тема.

"Турска је данас доминантна тема, али ми смо били добра вест за Европу. Захвалан сам Керију и мислим да је прави пријатељ Србије. Рекао је да је важно да се Србији отворе поглавља и причали смо о европском путу. Такође и Викторија Нуланд је добро говорила о српској политици у региону, али и о другим важним српским ставовима", истиче Вучић.

Каже да је срео и новог шефа дипломатије Велике Британије, Бориса Џонсона, који му је честитао отварање поглавља.